Pioneers in the industry, we offer level jack double plate hydraulic jack, double acting hydraulic cylinder, double acting hydraulic cylinder with ge rings, double acting cylinder and double acting hydraulic cylinder for tractor from India.
₹ 6600 / Piece Get Latest Price
| Cylinder Type | Welded |
| Operation Type | Double Acting |
| Max Pressure | 210 bar |
| Stroke Length | 800 mm |
| Mounting Type | level plate |
| Material | ST52 |
| Body Material | Mild Steel |
| Application | Agriculture |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 200 Ton |
| Operating Mode | Manual |
| Surface Finishing | CHROME PLATED |
| Piston Diameter | 50mm |
| Bore Size | 80 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 7200 / Piece Get Latest Price
| Bore Diameter | 120 mm |
| Operation Type | Double Acting |
| Pressure Rating | 250 bar |
| Max Pressure | 250 bar |
| Bore Size | 63 mm |
| Stroke Length | 800 mm |
| Material | Mild Steel |
| Rod Diameter | 45 mm |
| Rod End Type | Eye End |
| Mounting Type | Eye Mount |
| Cylinder Type | Loader Cylinder |
| Capacity | 5 |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Apex |
| Operating Mode | Manual |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 63 mm |
| Bore Diameter | 160 mm |
| Stroke Length | 1000 mm |
| Pressure Rating | 250 bar |
| Material | Mild Steel |
| Mounting Type | GE RINGS |
| Rod Diameter | 45 mm |
| Rod End Type | BUSH |
| Capacity | 11.8 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Apex |
| Operating Mode | Manual |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 7300 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 125 mm |
| Bore Diameter | 140 mm |
| Stroke Length | 1000 mm |
| Pressure Rating | 250 bar |
| Material | Mild Steel |
| Mounting Type | Clevis Mounted |
| Rod Diameter | 45 mm |
| Rod End Type | Eye End |
| Capacity | 294.0 Ton |
| Operating Mode | Manual |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Apex |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Pressure Rating | 100 bar |
| Material | Mild Steel |
| Mounting Type | Flange Mounted |
| Rod End Type | Eye End |
| Capacity | 47.1 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Apex |
| Operating Mode | Manual |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
| Bore Size | 80 mm |
| Bore Diameter | 90 mm |
| Stroke Length | 300 mm |
| Rod Diameter | 50 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 6900 / Piece Get Latest Price
| Pressure Rating | 250 bar |
| Mounting Type | Flange Mounted |
| Rod Diameter | 100 |
| Rod End Type | GRU |
| Capacity | 100 |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Apex |
| Operating Mode | Manual |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
| Bore Size | 200 mm |
| Bore Diameter | 80 mm |
| Stroke Length | 300 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 6200 / Piece Get Latest Price
| Medium | Hydraulic Oil |
| Brand | Apex |
| Pressure Rating | 210 bar |
| Mounting Type | Clevis Mounted |
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 100 Ton |
| Operating Mode | Manual |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
| Piston Diameter | As Per Drawing |
| Bore Size | 50 mm |
| Stroke Length | 250 mm |
| Rod Diameter | 40 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 6800 / Piece Get Latest Price
| Pressure Rating | 100 bar |
| Material | Mild Steel |
| Mounting Type | Clevis Mounted |
| Rod Diameter | 32 mm |
| Rod End Type | Eye End |
| Capacity | 73.6 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Apex |
| Operating Mode | Manual |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
| Bore Size | 50 mm |
| Bore Diameter | 70 mm |
| Stroke Length | 250 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
Kunal Hingrajia (Partner)
Apex Hydrotech
Ground Floor, G-713, Apex Hydrotech, Almighty Gate, Metoda Gidc, Silver Bettery, Metoda
Rajkot - 360021, Gujarat, India