Providing you the best range of earth moving down hydraulic cylinder with effective & timely delivery.
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Excavator |
| Cylinder Function | Boom Cylinder |
| Max Pressure | 250 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Stroke Length | 1200 mm |
| Machine Brand | JCB |
| Material | Cast Iron |
| Brand | Apex |
| Capacity | 7.5 Ton |
| Operating Mode | Manual |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
| Bore Diameter | 80 mm |
| Bore Size | 90 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
Kunal Hingrajia (Partner)
Apex Hydrotech
Ground Floor, G-713, Apex Hydrotech, Almighty Gate, Metoda Gidc, Silver Bettery, Metoda
Rajkot - 360021, Gujarat, India