Pioneers in the industry, we offer hydraulic press cylinder, hydraulic power press cylinder, single acting hydraulic cylinders, double acting hydraulic cylinder, hydraulics cylinders for hydraulic mini press and hydraulic loader cylinders from India.
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Press Type | H Frame Press |
| Stroke Length | 400 mm |
| Max Pressure | 250 bar |
| Cylinder Type | Welded |
| Mounting Type | Front Flange |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Cast Iron |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
| Brand | Apex |
| Operating Mode | Manual |
| Diameter | 70mm |
| Tonnage Capacity | 200 Ton |
| Capacity | 150 ton |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Press Type | Baling Press |
| Stroke Length | 1000 mm |
| Max Pressure | 350 bar |
| Cylinder Type | Welded |
| Mounting Type | Front Flange |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Cast Iron |
| Tube Material | Honed Tube |
| Rod Material | EN8 Chrome |
| Application | Baling |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
| Brand | Apex |
| Operating Mode | Manual |
| Bore Diameter | 50mm |
| Tonnage Capacity | 20 Ton |
| Capacity | 40 ton |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 4200 / Piece Get Latest Price
| Return Type | Load Return |
| Capacity | 5 ton |
| Max Pressure | 250 bar |
| Mounting Type | Clevis Mount |
| Cylinder Construction | Welded |
| Material | Iron |
| Brand | Apex |
| Usage/Application | Industrial |
| Operating Mode | Manual |
| Finishing | Zinc Coated |
| Piston Diameter | 40mm |
| Stroke Length | 500 mm |
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 63 mm |
| Stroke Length | 600 mm |
| Pressure Rating | 250 bar |
| Brand | Apex |
| Mounting Type | Clevis Mounted |
| Rod End Type | Clevis End |
| Material | Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Operating Mode | Manual |
| Finishing | Zinc Coated |
| Piston Diameter | 40mm |
| Rod Diameter | 50 mm |
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 Ton |
| Cylinder Type | Press Cylinder |
| Operation Type | Double Acting |
| Max Pressure | 250 bar |
| Material | Iron |
| Action Type | Double Acting |
| Usage/Application | Industrial |
| Maximum Working Pressure | 700 Bar |
| Output Capacity | 50 ton/day |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Country of Origin | Made in India |
| Bore Diameter | 100 mm |
| Bore Size | 160 mm |
| Stroke Length | 300 mm |
| Piston Rod Diameter | 50 mm |
| Stroke | 200mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 5200 / Piece Get Latest Price
| Loader Function | Bucket Cylinder |
| Cylinder Type | Double Acting |
| Equipment Type | Tractor Loader |
| Operation Type | Double Acting |
| Material | Iron |
| Max Pressure | 250 bar |
| Usage/Application | Heavy Duty Vehicle Lifting |
| Stroke Length | 800 mm |
| Machine Brand | TRACTOR LOADER |
| Mounting Type | Clevis Mount |
| Stroke | 1000MM |
| Country of Origin | Made in India |
| Bore Diameter | 63 mm |
| Bore Size | 80 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 99000 / Piece Get Latest Price
| Cylinder Type | Welded |
| Operation Type | Double Acting |
| Max Pressure | 350 bar |
| Stroke Length | 800 mm |
| Mounting Type | Trunnion Mount |
| Output Capacity | 250 ton/day |
| Stroke | 1000mm |
| Usage/Application | Automotive |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
| Bore Diameter | 100 mm |
| Bore Size | 140 mm |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 9295 / Piece Get Latest Price
| Cylinder Type | Press Cylinder |
| Tonnage Capacity | 10 Ton |
| Operation Type | Double Acting |
| Max Pressure | 250 |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Usage/Application | HYDRAULIC MACHINE |
| Material | ST52 |
| Dimension/Size | 250 |
| Height | 300 |
| Maximum Stroke | 200 |
| Body Material | Mild Steel |
| Power Source | POWER PACK |
| Bore Size | 160 mm |
| Stroke Length | 300 mm |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Cylinder Type | Double Acting |
| Operation Type | Double Acting |
| Max Pressure | 250 bar |
| Material | Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Output Capacity | 50 ton/day |
| Stroke | 150mm |
| Body Material | Mild Steel |
| Application | Press |
| Country of Origin | Made in India |
| Bore Diameter | 80 mm |
| Bore Size | 125 mm |
| Stroke Length | 250 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 8700 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Press Type | HYDRAULIC BRICKS MACHINE |
| Tonnage Capacity | 200 Ton |
| Brick Type | Fly Ash |
| Capacity | 150 ton |
| Production Capacity | 1000 bricks/hr |
| Stroke Length | 400 mm |
| Hydraulic Pressure | 200 ton |
| Max Pressure | 350 bar |
| Power | 5 kW |
| Cylinder Type | Welded |
| Phase | Three Phase |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Cast Iron |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
| Brand | Apex |
| Bore Diameter | 60mm |
| Operating Mode | Manual |
Minimum order quantity: 100 Piece
Kunal Hingrajia (Partner)
Apex Hydrotech
Ground Floor, G-713, Apex Hydrotech, Almighty Gate, Metoda Gidc, Silver Bettery, Metoda
Rajkot - 360021, Gujarat, India