Our range of products include borewell hydraulic cylinder, double ating hydraulic jack, double acting hydraulic cylinder with bush and hydraulic jacks.
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 Ton |
| Cylinder Type | BOREWELL |
| Operation Type | Double Acting |
| Bore Diameter | 80 mm |
| Max Pressure | 250 bar |
| Material | Mild Steel |
| Action Type | Double Acting |
| Bore Size | 80 mm |
| Maximum Working Pressure | 250 Bar |
| Mounting Type | Eye Mount |
| Operating Mode | Manual |
| Body Material | Mild Steel |
| Construction Type | Welded Body |
| Application | Mining |
| Brand | Apex |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
| Stroke Length | 250 mm |
| Piston Rod Diameter | 50 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 Ton |
| Stroke | 400 mm |
| Max pressure | 1000 bar |
| Usage/Application | Heavy Duty Vehicle Lifting |
| Return type | Double acting |
| Mounting type | BUSH |
| Usage | Construction jack |
| Operating Mode | Manual |
| Brand | Apex |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
| Diameter | 70mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 63 mm |
| Capacity | 5 Ton |
| Pressure Rating | 250 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Mounting Type | Clevis Mounted |
| Rod Diameter | 45 mm |
| Rod End Type | Eye End |
| Operating Mode | Manual |
| Brand | Apex |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
| Stroke Length | 250 mm |
| Diameter | 50mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 Ton |
| Jack type | LOADER&DOZER |
| Max lift height | 600 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Operation type | Manual |
| Usage | Construction |
| Body material | Mild steel |
| Operating Mode | Manual |
| Min height | 300 mm |
| Color | Yellow |
| Brand type | Indian brand |
| Brand | Apex |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
Minimum order quantity: 100 Piece
Choose the double acting hydraulic cylinder with agricultural loader and dozer that most suits your needs and ask for a quotation, or ask us any modification you need to have your custom cylinder.
Kunal Hingrajia (Partner)
Apex Hydrotech
Ground Floor, G-713, Apex Hydrotech, Almighty Gate, Metoda Gidc, Silver Bettery, Metoda
Rajkot - 360021, Gujarat, India