Providing you the best range of dozer hydraulic cylinder, loader hydraulic cylinder, tractor loader hydraulic cylinder and hydraulic double acting cylinder with effective & timely delivery.
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Cylinder Type | Loader Cylinder |
| Operation Type | Double Acting |
| Max Pressure | 350 bar |
| Action Type | Double Acting |
| Bore Size | 63 mm |
| Piston Rod Diameter | 63 mm |
| Maximum Working Pressure | 200 Bar |
| Brand | Apex |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Trunnion Mount |
| Capacity | 5 TON |
| Usage/Application | Industrial |
| Operating Mode | Manual |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
| Bore Diameter | 50 mm |
| Stroke Length | 500 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Loader Function | Lift Cylinder |
| Equipment Type | Tractor Loader |
| Max Pressure | 250 bar |
| Stroke Length | 1000 mm |
| Machine Brand | JCB |
| Brand | Apex |
| Material | Cast Iron |
| Cylinder Construction | Welded |
| Usage Location | Front End |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 754.0 Ton |
| Operating Mode | Manual |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
| Bore Diameter | 100 mm |
| Bore Size | 63 mm |
| Rod Diameter | 50 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Loader Function | Lift Cylinder |
| Bore Diameter | As Per Drawing |
| Equipment Type | Tractor Loader |
| Bore Size | 90 mm |
| Max Pressure | 250 bar |
| Stroke Length | 30'' TO 96'' |
| Machine Brand | JCB |
| Brand | Apex |
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 200 Ton |
| Operating Mode | Manual |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 100 mm |
| Bore Diameter | 100 mm |
| Stroke Length | 1000 mm |
| Pressure Rating | 250 bar |
| Mounting Type | BUSH |
| Rod End Type | Eye End |
| Brand | Apex |
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 320 Ton |
| Operating Mode | Manual |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
| Rod Diameter | 50 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
Kunal Hingrajia (Partner)
Apex Hydrotech
Ground Floor, G-713, Apex Hydrotech, Almighty Gate, Metoda Gidc, Silver Bettery, Metoda
Rajkot - 360021, Gujarat, India