Manufacturer of a wide range of products which include hydraulic cylinders for tractors, industrial hydraulic cylinders, industrial lift hydraulic cylinder, mining industrial hydraulic cylinders, hydraulic cylinder for scrap baling press machine and hydraulic cylinder for bending machine.
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Cylinder Type | Welded |
| Capacity | 5 Ton |
| Operation Type | Double Acting |
| Max Pressure | 250 bar |
| Material | Mild Steel |
| Action Type | Double Acting |
| Piston Rod Diameter | 45 mm |
| Maximum Working Pressure | 250 Bar |
| Mounting Type | Eye Mount |
| Brand | Apex |
| Usage/Application | Industrial |
| Operating Mode | Manual |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
| Bore Diameter | 70 mm |
| Bore Size | 50 mm |
| Stroke Length | 300 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
Choose the double acting hydraulic cylinder with agricultural ball joints that most suits your needs and ask for a quotation, or ask us any modification you need to have your custom cylinder.
₹ 9095 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 Ton |
| Material | Mild Steel |
| Action Type | Double Acting |
| Piston Rod Diameter | 63 mm |
| Maximum Working Pressure | 250 Bar |
| Brand | Apex |
| Usage/Application | Industrial |
| Operating Mode | Manual |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
| Stroke Length | 250 mm |
| Bore Diameter | 50 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 8800 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 238.0 Ton |
| Material | Mild Steel |
| Action Type | Single Acting |
| Piston Rod Diameter | 35 mm |
| Maximum Working Pressure | 200 Bar |
| Mounting Type | Clevis Mount |
| Construction Type | Welded Body |
| Brand | Apex |
| Usage/Application | Industrial |
| Operating Mode | Manual |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
| Stroke Length | 500 mm |
| Bore Diameter | 70 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
In our catalogue you can also find plunger cylinders without ends in different dimensions, as shown on the following chart. Ask for a quotation or a modification.
₹ 5895 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 Ton |
| Stroke Length | 1000 mm |
| Bore Diameter | 90 mm |
| Material | Cast Iron |
| Action Type | Double Acting |
| Piston Rod Diameter | 45 mm |
| Maximum Working Pressure | 250 Bar |
| Brand | Apex |
| Operating Mode | Manual |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 7895 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 144.6 Ton |
| Press Type | Hydraulic Press |
| Operation Type | Double Acting |
| Bore Diameter | 100 mm |
| Max Pressure | 350 bar |
| Cylinder Type | Welded |
| Material | Cast Iron |
| Stroke Length | 1000 mm |
| Bore Size | 63 mm |
| Mounting Type | Front Flange |
| Usage/Application | Industrial |
| Operating Mode | Manual |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
| Brand | Apex |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 9295 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 Ton |
| Action Type | Double Acting |
| Maximum Working Pressure | 250 Bar |
| Brand | Apex |
| Usage/Application | Industrial |
| Operating Mode | Manual |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
| Stroke Length | 250 mm |
| Bore Diameter | 70 mm |
| Piston Rod Diameter | 100MM |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1095 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 3 Ton |
| Stroke Length | 600 mm |
| Material | Cast Iron |
| Action Type | Double Acting |
| Maximum Working Pressure | 250 Bar |
| Brand | Apex |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
| Usage/Application | Industrial |
| Operating Mode | Manual |
| Bore Diameter | 50 mm |
| Piston Rod Diameter | 80 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 9550 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2 Ton |
| Stroke Length | 1500 mm |
| Bore Diameter | 40 mm |
| Material | Mild Steel |
| Action Type | Double Acting |
| Piston Rod Diameter | 70X82X45 |
| Maximum Working Pressure | 250 Bar |
| Brand | Apex |
| Operating Mode | Manual |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 ton |
| Stroke Length | 20FT |
| Bore Diameter | 70 mm |
| Material | Mild Steel |
| Structure Type | Round |
| Action Type | Single Acting |
| Piston Rod Diameter | 45 mm |
| Maximum Working Pressure | 250 Bar |
| Max Pressure | 250 bar |
| Mounting Type | Foot Mount |
| Construction Type | Welded Body |
| Brand | Apex Hydrotech |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 9895 / Piece Get Latest Price
| Cylinder Type | Welded |
| Capacity | 5 Ton |
| Operation Type | Double Acting |
| Max Pressure | 300 bar |
| Bore Diameter | 70 mm |
| Material | Mild Steel |
| Bore Size | 80 mm |
| Stroke Length | 400 mm |
| Mounting Type | Eye Mount |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Apex |
| Operating Mode | Manual |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
Minimum order quantity: 100 Piece
Kunal Hingrajia (Partner)
Apex Hydrotech
Ground Floor, G-713, Apex Hydrotech, Almighty Gate, Metoda Gidc, Silver Bettery, Metoda
Rajkot - 360021, Gujarat, India