Our range of products include tipper hydraulic cylinder and telescopic hydraulic cylinder.
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Bore Diameter | 60 mm |
| Max Pressure | 300 bar |
| Material | Mild Steel |
| Mounting Type | Eye Mount |
| Capacity | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Apex |
| Operating Mode | Manual |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
| Cylinder Type | Telescopic |
| Operation Type | Single Acting |
| Bore Size | 80 mm |
| Stroke Length | 300 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 8600 / Piece Get Latest Price
| Number Of Stages | 3 Stage |
| Bore Diameter | 50 mm |
| Operation Type | Double Acting |
| Max Stroke | 3000 mm |
| Material | Mild Steel |
| Closed Length | 1500 mm |
| Max Pressure | 250 bar |
| Application | Tipper |
| Capacity | 20TON |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Apex |
| Operating Mode | Manual |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
Minimum order quantity: 100 Piece
Kunal Hingrajia (Partner)
Apex Hydrotech
Ground Floor, G-713, Apex Hydrotech, Almighty Gate, Metoda Gidc, Silver Bettery, Metoda
Rajkot - 360021, Gujarat, India