Providing you the best range of tie rod type hydraulic cylinder with effective & timely delivery.
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Series Standard | Custom Series |
| Bore Size | 80 mm |
| Max Pressure | 160 bar |
| Stroke Length | 250 mm |
| Rod Diameter | 40 mm |
| Mounting Style | Tie Rod Mount |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Apex |
| Capacity | 18.4 Ton |
| Operating Mode | Manual |
| Surface Finishing | Zinc Coated |
| Diameter | 30mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
Kunal Hingrajia (Partner)
Apex Hydrotech
Ground Floor, G-713, Apex Hydrotech, Almighty Gate, Metoda Gidc, Silver Bettery, Metoda
Rajkot - 360021, Gujarat, India